دفتر فروش تلفنیپشتیبانی فروش اینترنتیدفاتر فروش هما

اخبار هما

1398/3/29 چهارشنبه

آغاز پروازهای حج تمتع سال 1398 ، از ۱۳ تیر با ناوگان ایرباس‌ هما

 
به گزارش روابط عمومی "هما"، قائم مقام مدیرعامل و مدیر عملیات حج هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از آغاز پروازهای حج از ۱۳ تیرماه خبر داد و گفت: پروازهای رفت حجاج ۳۳ روز طول می‌کشد.
کاپیتان حسن قاسمی در نشست خبری روز چهارشنبه 29 خرداد ماه، با اشاره به این‌که امسال ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر به خانه خدا اعزام می‌شوند، اظهار کرد: همه هماییان بر این باورند که عملیات حج تمتع یک وظیفه و تکلیف الهی و شرعی است و از این باب به آن نگاه می‌کنند.
وی با یادآوری این‌که در عملیات حج سال‌های گذشته، ۵۰ درصد را هواپیمایی سعودی و ۵۰ درصد را ایران انجام می‌داد، افزود: از این ۵۰ درصد، ۲۵ درصد را ایران‌ایر و ۲۵ درصد مابقی را ماهان انجام می‌داد. این در حالی است که طی دو سال اخیر به دلیل محدودیت ماهان، ۲۵ درصد پروازها را قشم ایر انجام می‌داد.
قائم مقام مدیرعامل "هما" با اشاره به این‌که امسال هواپیمایی سعودی اعلام کرد در انجام پروازهای حج مشارکت نمی‌کند، تصریح کرد:‌ از این رو ۵۰ درصد هواپیمایی سعودی و ۲۵ درصد قشم ایر به ایران ایر سپرده شد. بر این اساس امسال ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر را "هما" به خانه خدا منتقل خواهد کرد.
کاپیتان قاسمی با یادآوری این‌که بر ای انجام پروازها با سازمان حج و زیارت جلسه گذاشتیم،‌ گفت: از این سازمان خواستیم با عربستانی‌ها مذاکره کرده و مجوز حضور قشم ایر را دریافت نماید تا مقداری فشار از دوش ایران ایر کاسته شود. ریاست سازمان حج و زیارت اعلام کرد رایزنی‌ها را از قبل آغاز کردیم و مطمئن باشید رایزنی را ادامه می‌دهیم و نتیجه را اعلام خواهیم کرد. تا الان قرار بر این است که ۱۰۰ درصد پروازهای حج را هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام دهد.
قائم مقام مدیرعامل "هما" با بیان این‌که اکثر شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده‌اند به ایران ایر در مسیرهای دیگر (اروپا، آسیای شرقی و...) کمک خواهند کرد، اضافه کرد: این موضوع بسیار جالب بود چون علی رغم اینکه با همدیگر رقیب هستیم اما وقتی موضوع ملی باشد به کمک یگدیگر می‌شتابیم. ماهان در جلسه گفت، نمی‌گوییم چه امکاناتی داریم. هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بگوید چه چیزی نیاز دارد.
کاپیتان قاسمی گفت: از یک ماه پیش نیروهای متخصص ایران ایر با توجه به تجربه سال‌های گذشته، کار را شروع کرده و جلسات متعددی برگزار شد؛ نتیجه این شد که تمام هواپیماهای ایران ایر را از مسیرهایی که تعهد داشتیم به پروازهای حجاج اختصاص دادیم.
مدیرعملیات حج "هما" با بیان این‌که از ۱۷ استان پروازهای حج آغاز می‌شود،‌ اظهار کرد: تمامی امکانات "هما" را برای انتقال زائران خانه خدا بسیج کرده‌ایم و تا امروز ۸۵ درصد برنامه ریزی ها جهت انجام عملیات انجام گرفته است. 
کاپیتان قاسمی با تاکید بر این‌که انتقال زائران با اقتدار انجام خواهد شد،‌افزود: زائران امسال در قالب ۵۷۳ کاروان منتقل می‌شوند؛‌  ۷۲۲ پرواز رفت و برگشت( ۳۶۱ پرواز در رفت و ۳۶۱ پرواز بازگشت) در زمان عملیات انجام می‌شود. وی با اشاره به این‌که  ۴۵۲۴  ساعت پرواز در زمان انتقال زائران انجام می‌شود، ادامه داد: در عملیات رفت زائران، ۹  و در عملیات برگشت ۹ هواپیما با یک هواپیمای پشتیبان خواهیم داشت که کار بسیار سختی است و تلاش می‌کنیم تمام هواپیماهای ایران ایر را سر خط کرده و پروازها را انجام دهیم.
قائم مقام مدیرعامل "هما" با اعلام این‌که عملیات حج از  ۱۳ تیر با انتقال عوامل حج آغاز و تا ۱۴ مرداد ادامه خواهد داشت،‌ افزود: از ۱۷ تیرماه پروازهای حج به طور رسمی با انتقال زائران به مدینه و جده آغاز می‌شود.
کاپیتان قاسمی با اشاره به این‌که در پروازهای رفت، ۱۶۲ پرواز به جده و  ۱۹۲ پرواز به مدینه انجام خواهد شد، گفت: در پروازهای حج ۵۶ درصد زائران مدینه اول و ۴۴ درصد به جده (مدینه دوم) هستند و پروازهای رفت در طول ۳۳ روز انجام خواهد شد. وی با بیان این‌که اولین پرواز ۱۷ تیرماه از فرودگاه‌های حضرت  امام(ره)، اهواز و یزد انجام می شود، افزود: تعداد پروازهای حج از فرودگاه امام ۱۲۴ خواهد بود که به این ترتیب بیشترین پرواز در عملیات رفت از فرودگاه حضرت امام(ره) است که حدود ۳۰ هزار زائر هستند.     
 مدیر عملیات حج تمتع سال ۱۳۹۸ "هما" در ادامه نشست خبری با اشاره به این‌که کمترین زائر مربوط به استان گیلان با ۴۸۶ زائر و بیشترین زائر مربوط به استان تهران با حدود ۳۰ هزار زائر است، اظهار کرد:‌ از ۲۶ مرداد، عملیات بازگشت از فرودگاه جده و مدینه به سمت کشور آغاز شده و  ۱۷ شهریور ماه (در مجموع ۲۳ روز) به پایان می‌رسد. در پروازهای برگشت ۱۷۶ پرواز از جده و ۱۸۵ پرواز از مدینه انجام می شود. همچنین لازم به ذکر است که ۵۱ درصد پروازهای برگشت از مدینه و ۴۹ درصد از جده به کشور صورت می‌گیرد.
قائم مقام مدیرعامل "هما" گفت: برای حمل بار حجاج تمهیدات لازم اندیشیده شده است؛ بر این اساس میزان بار مجاز ۲ بسته و ۴۰ کیلوگرم خواهد بود که در بحث حج ۱۰ کیلوگرم بار همراه زائران را افزایش داده‌ایم. بار مُجازی که زائران با خود به کابین می‌آورند ۵ کیلوگرم می باشد. کاپیتان قاسمی تاکید کرد:‌ تمامی امکانات خود را برای انجام تکلیف انتقال زائران از ترمینال سلام بسیج کرده‌ایم. هر چند این کار برای ما سخت است اما انتقال زائران را با افتخار انجام خواهیم داد. وی گفت: هیچ مشکلی برای تامین سوخت از طرف عربستان برای پروازهای حج نداریم.
 
.

عکسهای مرتبط :

آرشیو مطالب
نسخه قابل چاپ